Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Kliniğimizde Temizlik Ve Hijyenin Önemi

Kliniğimizde Temizlik Ve Hijyenin Önemi

Kliniğimizde Temizlik Ve Hijyenin Önemi

Diş Polikliniğimizde  Temizlik ve Hijyenin Önemi

 

Temizlik ve Hijyen

Sağlığın her alanında olduğu gibi diş tedavisinde de temizlik ve hijyen en önemli konudur. Bu yüzden diş hekimliğinde, modern enfeksiyon kontrollerinin kullanılması şarttır. Diş tedavisi sırasında, herhangi bir mikrop veya hastalık kapılmaması esastır.

Bu nedenle, diş kliniklerinde enfeksiyon kontrolüne azami dikkat gösterilmelidir.

Tedaviye gelen kişilerin tedavi sonrasında herhangi bir problem yaşamamaları için esas olan temizlik ve hijyen, Halkalı Modern Diş Kliniği’nin verdiği hizmet içerisinde en çok dikkat edilen konudur.

Temizliğin Önemi ve Enfeksiyonun Kontrolü

İnsan sağlığının değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Bu yüzden sağlığını geri kazanmak için gelen hastaların başka hastalıklar ile uğraşmalarına sebebiyet vermek istememekteyiz. Bu yüzden Konya Dental Center  olarak aldığımız, sağlıklı bir yaşam için önemli olan tüm bu önlemleri anlayışla karşılayacağınıza inanıyoruz.

Kliniğimizde, temiz ve sağlıklı tedavi ortamını sağlayabilmek adına gerekli olan dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemlerinde, dünyada kabul edilen standart prosedürleri uygulamaktayız:

Galoş kullanımı: Sokaklardaki mikropların tedavi olunan kliniklere taşınmaması için; misafirlerimiz galoş giymekte, çalışanlarımız ise muayenehane ortamında özel ayakkabılar kullanmaktadırlar.

Hasta Önlüğü: Tedavi sırasında elbiselere, kan ve tükürük sıçraması neticesinde bakterilerin geçişini engellemek adına hasta önlüğü giydirilmektedir.

Isıyla Sterilizasyon: Tedavilerde kullanılan birçok alet, her kullanımından hemen sonra yüksek ısıyla sterilize edilmektedir.

Tek Kullanımlık Aletler: Kliniklerde, diş hekimliğine özel tek kullanımlık enjektörler değerlendirilmektedir. Bu enjektörlerde kullanılan; iğneler, anestetik solüsyonlar, hastaların ağızlarını çalkaladıkları plastik bardaklar, tedavi sırasında ağızdaki tükürük ve kanı emen alet uçları başta olmak üzere birçok malzeme tek bir hastada kullanılmakta, sonrasında da atılmaktadır.

Dezenfektan spreyler ve solüsyonlar: Hasta koltukları her hastadan sonra dezenfektan spreyler yardımıyla temizlenip, baş konulan kısımdaki koruyucu örtü değiştirilmektedir. Laboratuvardan gelen her tür protez hasta ağzına değdirilmeden önce; hastalardan alınan ölçüler neticesinde oluşturulan alçı modellerse laboratuvara gönderilmeden önce dezenfektan solüsyonlarda bekletilmektedir.

Hastanın Tıbbi Hikayesi: Her hastanın ilk muayenesinde genel sağlık durumuna yönelik çeşitli sorular yöneltilmektedir. Geçirmiş olduğu veya halen taşıdığı bir hastalık, aile büyüklerinde bulanan hastalıklar, kullanılan ilaçlar, alerjiler ve daha pek çok sağlık problemi, uygulanacak tedavi şekli ve kullanılacak ilaçlar konusunda diş hekimini yönlendirmektedir. Hiç önemsenmeyen bir hastalık, tedavi ve kullanılacak malzemelerin tespit edilmesinde önem teşkil etmektedir. Diş hekimine ilk ziyaret değilse ve hekime gidilmeyen zaman dilimi içerisinde sağlık durumunda bir değişiklik oluştuysa, hekim bu konuda bilgilendirilmelidir.

Diş tedavisi için gelen ziyaretçilerimizin başka bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalmamaları adına aldığımız bu önlemler hem kliniğimiz hem de hasta sağlığı için son derece önemlidir. Hastalarımızın da kliniğimiz kadar bu konuda hassasiyet göstermelerini rica ediyor, sağlığın her işin başı olduğunu tekrardan hatırlatmak istiyoruz.